Pogoda w Kołobrzegu – co ją wyróżnia?

Pogoda w Kołobrzegu podobnie jak w innych miejscowościach nadmorskich, również  jest zwykle dosyć specyficzna. Warto jednak zauważyć, że klimat panujący w tym mieście różni się nawet od tego, jaki jest charakterystyczny dla pozostałych kurortów. Warto zwrócić uwagę na średnie temperatury roczne czy miesięczne, a także na intensywność opadów deszczu. Ponadto, należy również wspomnieć o wyjątkowym składzie powietrza w  Kołobrzegu.

 

 

Pogoda w Kołobrzegu – klimat kształtowany przez morze

 

Warto zaznaczyć, że pogoda w Kołobrzegu w dużej mierze jest uwarunkowana bliskością morza. Nieco mniejsze znaczenie w przypadku klimatu kołobrzeskiego ma położenie geograficzne miejscowości, w sensie odległości od równika. Niemniej jednak fakt, iż Kołobrzeg znajduje się w północnej części kraju, nie pozostaje całkowicie bez znaczenia. Średnia temperatura roczna jest tu nieco niższa niż w większości miast znajdujących się w południowej Polsce. Z drugiej jednak strony temperatury nie odbiegają szczególnie od tych, jakie są charakterystyczne dla centralnej Polski i miast takich, jak Toruń, czy nawet Warszawa. W Kołobrzegu jest natomiast zdecydowanie cieplej niż w Białymstoku czy w Suwałkach.

 

Wiatry morskie w Kołobrzegu

 

W kwestii wpływu bliskości Bałtyku na klimat w Kołobrzegu i okolicach nie można pominąć wiatrów. Charakterystyczne dla Kołobrzegu, jak i innych miejscowości na wybrzeżu, są bryzy. Rozróżnia się bryzy dzienną oraz nocną, które wieją w odmiennych kierunkach, co jest uzależnione od tempa nagrzewania i utraty ciepła lądu oraz wody. Ląd o wiele szybciej się nagrzewa, przez co w ciągu dnia, gdy na powierzchnię oddziałują promienie słoneczne, ląd jest cieplejszy od wody. Uwalnia on energię, przez co temperatura powietrza przy lądzie jest wyższa, a to powoduje podnoszenie się powietrza. W ten sposób dochodzi do znacznego spadku ciśnienia, dzięki któremu powstaje miejsce dla chłodniejszego powietrza znad wody. W nocy natomiast sytuacja jest odwrotna. Ląd o wiele szybciej traci ciepło, przez co nocą to woda jest cieplejsza. Dochodzi zatem do uniesienia powietrza nad wodą, przez co wiatr wieje od strony lądu.

Oczywiście, bryza to nie jedyny rodzaj wiatru, jaki pojawia się w Kołobrzegu, czy ogólnie nad morzem. Generalnie latem dominują tu wiatry północne, ewentualnie zachodnie, natomiast zimą wieje od południa, czyli od lądu. Warto zauważyć, że pogoda w Kołobrzegu jest bardzo wietrzna. Tak samo, jak w większości miejscowości nadmorskich, wieje często i silnie.

 

Temperatura w Kołobrzegu

 

Jak już wspomniano, średnie temperatury powietrza w Kołobrzegu nie odbiegają znacząco od tych, panujących w centralnej części Polski. Jednakże rozkład temperatur jest już zupełnie inny. Rzecz w tym, iż za sprawą napływu powietrza od strony morza, amplituda temperatur jest tu mniejsza. Tym samym w lecie w Kołobrzegu jest mniej upalnych dni niż w Warszawie, natomiast zimą rzadziej pojawiają się skrajne mrozy.

Ciekawostką jest, że w Kołobrzegu częściej niż w większości innych polskich miast, świeci Słońce. Rzecz w tym, iż według danych zbieranych przez kilkadziesiąt lat, liczba godzin słonecznych w Kołobrzegu przekracza średnią krajową.

 

Opady deszczu

 

Charakterystyczne dla klimatu umiarkowanego, w którym znajduje się cała Polska, są intensywne opady w okresie letnim, zwłaszcza w lipcu. Z pewnością nie jest to dobra informacja dla turystów, dla których pogoda w Kołobrzegu najważniejsza jest właśnie w tym okresie. Z drugiej strony, należy podkreślić, że opady najczęściej są intensywne, ale krótkotrwałe. Często towarzyszą im burze, po których dość szybko zza chmur wychodzi Słońce. Ponadto, podczas ulewnych deszczy zwykle utrzymuje się dość wysoka temperatura powietrza.

 

Jakość kołobrzeskiego powietrza

 

Wiele mówi się o czystym, morskim powietrzu, które jest wyjątkowo korzystne dla zdrowia. Jest w tym dużo prawdy, a jakość powietrza w Kołobrzegu wyróżnia się nawet na tle innych miejscowości nadmorskich. W końcu nie bez powodu jest to kurort uzdrowiskowy, do którego przyjeżdżają ludzie z całego kraju. Powodem, dla którego kuracjusze chcą wdychać kołobrzeskie powietrze, są jego następujące cechy:

  • duża ilość ozonu
  • obecność aerosolu morskiego
  • brak alergenów

 

Ozon w powietrzu

Według wielu fachowców po zawartości ozonu w powietrzu można określić jego czystość. Oczywiście im więcej tego pierwiastka, tym lepiej. W Kołobrzegu ilość ozonu jest o wiele wyższa od średniej, a wszystko to za sprawą napływu powietrza od strony morza. Po drodze zostaje ono oczyszczone, przez co jest wolne od pyłów i groźnych pierwiastków, natomiast przybywa w nim ozonu.

 

Aerosol morski

Aerosol morski to tak naprawdę aerosol soli morskich, które na wiele sposobów oddziałują pozytywnie na zdrowie człowieka. Szczególnie korzystnie wpływają na układ oddechowy, oczyszczając go oraz poszerzając pęcherzyki płucne. Aerozol wnika głęboko do samych płuc bez większego wysiłku człowieka. Rzecz w tym, iż nie jest konieczne intensywne wdychanie soli morskich, aby skorzystać z ich dobroczynnych właściwości. Szacuje się, iż aerosol unosi się w powietrzu do 200-250 metrów od brzegu. Oczywiście, im bliżej morza, tym jest go więcej, zatem warto spędzać maksymalnie dużo czasu na plaży.

Nie powinno dziwić, że kuracjusze cierpiący z powodu chorób układu oddechowego przyjeżdżają do Kołobrzegu z całego kraju, a część z nich nawet spoza granic Polski. Dla nich drugorzędne znaczenie ma pogoda w Kołobrzegu, zależy im jedynie na wdychaniu czystego powietrza.

 

 

Brak alergenów w powietrzu

Kołobrzeg to doskonałe miejsce dla alergików, którzy mogą tu w końcu odpocząć od uciążliwych objawów uczulenia. Powietrze w Kołobrzegu jest bowiem wolne od alergenów. Wszystko to dzięki temu, że powietrze jest oczyszczane nad wodą, zanim dotrze do lądu. Tym samym, do miasta, wraz z wiatrem od strony morza, przybywa powietrze wolne od pyłów. Najczystsze jest ono w Kołobrzegu wtedy, gdy również pogoda w Kołobrzegu jest zdecydowanie najkorzystniejsza. Podczas najcieplejszych miesięcy, najczęściej wiatr wieje właśnie od strony morza, przynosząc ze sobą oczyszczone powietrze.

Jeżeli wybierasz się do Kołobrzegu koniecznie sprawdź nasz Nocleg Kołobrzeg. Poniżej link do kamery na żywo z Kołobrzegu tutaj sprawdzisz –  AKTUALNA POGODA W KOŁOBRZEGU!